Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року був запроваджений воєнний стан на території України. Значна кількість громадян України стали на захист суверенітету та територіальної цілісності України з метою подолання збройної агресії російської федерації. Велику роль у захисті держави та підтримці Збройних сил України відіграють підприємства, діяльність яких спрямована на виготовлення безпілотних літальних апаратів (БпЛА, дрони), що забезпечують потреби військових.
Законодавство України містить значну кількість колізій та прогалин щодо виробництва БпЛА, адже зазначена галузь до початку повномасштабної війни не була поширеною в Україні та правове регулювання цієї сфери лише нещодавно почало розвиватися. Проте війна триває, та БпЛА відіграють велику роль у наближенні перемоги.
Безпілотні літальні апарати, згідно з Повітряним кодексом України, поділяються на цивільні та державні. Цивільні задовольняють потреби держави і громадян у повітряних перевезеннях, авіаційних роботах та виконанні польотів із приватною метою, державні – з метою забезпечення національної безпеки та оборони держави, захисту населення, що покладається на Збройні сили України, інші військові формування, утворені відповідно до законів України, органи Національної поліції, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, органи охорони державного кордону України, митні органи. Державні БпЛА поділяються на три класи. У цій статті проаналізуємо ключові правові аспекти виготовлення БпЛА, які належать до І класу (злітною масою до 150 кг) державної авіації України.
Передусім необхідно зазначити, що до польотів допускаються справні БпЛА з оформленою встановленою документацією, які підготовлені відповідно до завдання, зареєстровані в реєстрі державних повітряних суден та мають допуск до виконання польотів (перельотів) безпілотним літальним апаратом, який належить до І класу. Отже, дуже важливим є дотримання таких вимог: розробка необхідної документації для БпЛА, отримання допуску до виконання польотів та реєстрація БпЛА.
Документація, яка має бути розроблена для БпЛА:
- експлуатаційна (керівництво з льотної експлуатації, інструкція з розрахунку дальності і тривалості польоту, керівництво з технічної експлуатації, до якого входять: технічний опис, інструкції з експлуатації, технологічні карти та інструкції з протидії технічним засобам розвідки, перелік несправностей, з якими безпілотне повітряне судно допускається до польоту, керівництво з військового ремонту, регламент технічного обслуговування, керівництво із завантаження і центрування, альбом електричних схем, відомості запасні частини та матеріали (експлуатаційні), норми витрат запасних частин на 100 годин експлуатації, норми розходу матеріальних засобів на 100 годин нальоту, відомість експлуатаційних документів);
- ремонтна (керівництво із середнього ремонту, керівництво з капітального ремонту, технічні умови на капітальний та (чи) середній ремонт, альбом основних з’єднань і ремонтних допусків, креслення ремонтні, керівництво з ремонту БпАК у разі бойових пошкоджень, каталог деталей і складальних одиниць (комплектувальних виробів або компонентів), відомості запасні частини та матеріали (ремонтні), норми витрат запасних частин на капітальний та (чи) середній ремонт, норми витрат матеріалів на капітальний та (чи) середній ремонт, технічна документація на нестандартне технологічне обладнання, прилади та інструменти, відомість групового комплекту запасних частин і матеріалів для забезпечення військового ремонту в особливий період, відомість ремонтного комплекту запасних частин для забезпечення капітального ремонту в особливий період, відомість ремонтної документації);
- пономерна (формуляри (з формулярними схемами), паспорти, етикетки).
Більш детальна характеристика документації, яка повинна бути розроблена для БпЛА, міститься в Правилах технічної експлуатації безпілотних авіаційних комплексів I класу державної авіації України, затверджених наказом Міністерства оборони України від 10 серпня 2018 року № 401.
В умовах воєнного стану під час постачання зразків безпілотних авіаційних комплексів (БпАК) до ЗСУ, відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 25.02.2015 № 345 «Про затвердження Порядку постачання озброєння, військової та спеціальної техніки та боєприпасів під час особливого періоду, введення надзвичайного стану, проведення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та у період проведення антитерористичної операції» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2022 року № 1097), розробник надає тактико-технічні характеристики зразка, результати випробувань, проведених виробником.
Одним із важливих етапів є реєстрація БпЛА в реєстрі повітряних суден. Особливо це питання є актуальним для нових (експериментальних) БпЛА. Виробник (розробник) БпЛА, в яких зацікавлений державний замовник, перед льотними випробуваннями повинен виконати процедуру реєстрації БпЛА у тимчасовому реєстрі повітряних суден, для чого необхідно подати такі документи: заява на тимчасову реєстрацію повітряного судна; копії документів, які підтверджують право власності (право повного господарського відання, право оперативного управління) на повітряне судно; свідоцтво про виключення повітряного судна з Державного реєстру цивільних повітряних суден України (за наявності); витяг із документів Державного замовлення щодо проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, що стосуються необхідності виконання польотів повітряного судна (або відповідного рішення в разі проведення таких робіт експлуатаційною організацією в ініціативному порядку); копія (витяг) із контракту, що підтверджує використання повітряного судна надалі в державній авіації України або в державній (військовій) авіації іноземних замовників; копія (витяг) із програми льотних випробувань повітряного судна.
Після отримання тимчасового реєстраційного посвідчення необхідно отримати допуск на виконання польотів. Допуск до виконання польотів БпЛА видає експлуатаційна організація на підставі реєстраційного посвідчення державного повітряного судна та інших документів, що регулюють питання державної авіації України, за підписом керівника (командира) експлуатаційної організації, завірений у встановленому законодавством порядку. Згідно з Правилами реєстрації державних повітряних суден експлуатаційна організація – це військова частина, ремонтне підприємство або організація будь-якої організаційно-правової форми, яка безпосередньо здійснює експлуатацію державних повітряних суден та відповідає за технічний стан.
У процесі виготовлення зазначених документів, отримання допуску до виконання польотів необхідно не забувати про якісні технічні характеристики дронів. Під час розробки зразків БпЛА виробник (розробник) повинний враховувати та використовувати кількісні та якісні показники бойових властивостей, що визначають призначення зразка, його бойові завдання, об’єкти дій, умови бойового застосування та рівень бойової ефективності, які зразок повинен мати для виконання бойових завдань підрозділами в очікуваних умовах ведення бойових дій, зазначених в оперативно-тактичних вимогах на БпАК.
Дуже важливим та складним є питання визначення радіочастот, які використовуються під час виробництва дронів. Законодавством України передбачено, що для використання деяких радіочастот необхідно отримувати дозволи, ліцензії. Постановою Кабінету Міністрів України № 815 від 09.06.2006 затверджено План використання радіочастотного ресурсу України (далі – План). Розділом ІІ Плану передбачено перелік смуг радіочастот, для використання яких необхідно отримувати дозволи, ліцензії, та тих, які можуть використовуватися без отримання спеціальних дозволів та ліцензій.
Окрім того, в Україні діє реєстр радіообладнання та випромінювальних пристроїв. У випадку використання для виготовлення дронів радіообладнання та випромінювальних пристроїв необхідно перевірити, чи наявні останні в реєстрі. Якщо для виготовлення дронів використовуються радіообладнання та випромінювальні пристрої, не зазначені в реєстрі, то для їх використання необхідно подати заявку на включення таких засобів до реєстру.
В умовах надзвичайного або воєнного стану Генеральний штаб за погодженням з адміністрацією Держспецзв’язку може встановлювати тимчасові обмеження на користування окремими смугами, номіналами радіочастот для використання радіообладнання, випромінювальних пристроїв загальними користувачами та радіоелектронних засобів, випромінювальних пристроїв спеціального призначення – спеціальними користувачами.
Отже, в разі якщо під час виготовлення дронів використовуються радіочастоти, необхідно також перевірити, чи нема обмеження на використання таких радіочастот від Генерального штабу.
Таким чином, виробництво (розробка) державних БпЛА має здійснюватися відповідно до вимог законодавства України щодо розроблення необхідної технічної документації до дронів, отримання спеціальних дозволів, дотримання спеціальних процедур. Враховуючи важливість зазначеної галузі для України в умовах воєнного стану, правові аспекти цього питання потребують доопрацювання та вдосконалення задля спрощення діяльності виробників (розробників) державних БпЛА з виготовлення цієї військової техніки, яка відіграє значну роль у захисті держави, прискоренні перемоги та знищенні противника.